BETPAS789 KAYIT ADRESİ

Betpas789 giriş adresi oldu. Betpas789 yeni adresi artık. Betpas789 %100 bonus veriyor. 7/24 Güncel Adres Takip! Betpas789 Girişi.

Betpas789 Giriş

“Boğazın Boğası” lakaplı dünya ve Avrupa şampiyonu eski ulusal boksör Sinan Şamil Sam’ın ölümünün üstünden 7 yıl geçti.

Hemen hemen 41 yaşlarındayken 2015 senesinde karaciğer yetmezliği sebebiyle vefat eden Sam, ağır sıklet kategorisinde şampiyonluğa ulaşan ilk Türk olarak boks geçmişine adını altın harflerle yazdırdı.

Ağır sıklet kariyerinde Avrupa Boks Birliği (EBU), Dünya Boks Konseyi’nin (WBC) kıtalararası ve Akdeniz kategorilerinde altın kemere ulaşan Sinan Şamil Sam, ringdeki dayanıklılığı, sert yumukları ve mücadeleci gücüyle unutulmaz birçok performansa imza attı.

9 KEZ TÜRKİYE ŞAMPİYONLUĞU YAŞADI

Almanya’nın Frankfurt kentinde 1974 tarihinde dünyaya gelen Sinan Şamil, amatör boks yapmış olduğu yıllarda oldukça başarı göstermiş bir performans sergileyerek 9 kez Türkiye şampiyonluğuna ulaştı.

Kariyerinde süratli bir çıkış yakalayan genç boksörün, internasyonal arenada adından söz ettirmesi de uzun sürmedi.

İskoçya’nın başkenti Edinburgh’da düzenlenen 1992 Avrupa Gençler Şampiyonası orta sıklette finale kadar çıkan Sinan Şamil Sam, boks otoritelerinin dikkatini, erken yaşlarda çekmeyi başardı.

18 YAŞINDA DÜNYA ŞAMPİYONU OLDU

Aynı yıl Kanada’nın Montreal kentinin ev sahipliği yapmış olduğu Dünya Gençler Şampiyonası’nın finalinde Porto Rikolu Alexander Gonzalez’i yenerek hafifçe ağır sıklette altın madalyaya ulaşan ulusal boksör, parlak kariyerinin başlangıcını hemen hemen 18 yaşlarında gerçekleştirmiş oldu.

1993’te Bursa’da düzenlenen hafifçe ağır sıklet Avrupa Şampiyonası’nda gümüş, aynı yıl Akdeniz Oyunları’nda altın madalya elde eden Sinan Şamil, 1995’ten itibaren ağır sıklet kategorisinde maçlara çıktı.

Almanya’nın Berlin kentinde düzenlenen 1995 Dünya Boks Şampiyonası ile Belarus’un başkenti Minsk’teki Avrupa Şampiyonası’nda bronz madalya kazanan ulusal eldiven, kariyerindeki mühim bir başarıya ise dört yıl sonrasında imza attı.

1999’da ABD’nin Houston şehrindeki Süper Ağır Sıklet Dünya Şampiyonası’nda Audley Harrison ve Muchtarchan Dildabekow şeklinde devrin mühim eldivenlerini deviren Sinan Şamil Sam, finalde ise Kazak Mukhtarkhan Dildabekov’u yenik ederek altın kemerin sahibi oldu.

Amatör maçlarda 217 yengi ve 18 yenilgi alarak adını internasyonal boks toplumunda başarıyla duyuran Sinan Şamil Sam, 15 Nisan 2000’de profesyonelliğe adım attı.

AĞIR SIKLETTE FARK YARATTI

Ustalaşmış kariyerine ilk 18 müsabakasını kazanarak mükemmel bir başlangıç icra eden “Boğazın Boğası” lakaplı meşhur boksör, 17 Ekim 2002’de Polonyalı Przemyslaw Saleta’yı 7. rauntta nakavt ederek EBU şampiyonluğunu elde etti. Sinan Şamil bu başarısıyla, ağır sıklet kategorisinde şampiyonluğa ulaşan ilk Türk boksör olarak tarihe geçti.

Büyük Britanyalı Danny Williams karşısında 2003’te unvanını korumuş olan ulusal boksör, rakibini 6 raunt içinde 3 kez yere düşürerek karşılaşmadan zaferle ayrıldı. Sonraki maçta Büyük Britanyalı Julius Francis’i yenik eden Sinan Şamil, ilk yenilgisini ise Kübalı Juan Carlos Gomez karşısında yaşadı.

WBC’DE ŞAMPİYONLUKLAR ELDE ETTİ

Alman Luan Krasniqi’ye yenilerek EBU kemerini kaybetmesinin peşinden üst üste 3 maç kazanarak bir kez daha internasyonal arenada kendini kanıtlayan Şamil Sam, 2004’te Almanya’nın Kempten kentinde Rus boksör Denis Bakthov ile WBC Kıtalararası Ağır Sıklet Şampiyonası unvan maçına çıktı ve rakibini 10. rauntta yenik ederek mühim bir başarıya imza attı.

Bu unvanını ABD’li Lawrence Clay Bey ve Ugandalı Okello Peter karşısında almış olduğu galibiyetlerle korumuş olan başarı göstermiş boksör, 2006’da Rus asıllı ABD vatandaşı Oleg Maskaev’e sayı farkıyla yenilerek kemerini yitirdi.

Pes etmeyen Sinan Şamil, WBC unvanını 2006’da Brezilyalı George Arias’ı yenik ederek geri aldı. Meksikalı Saul Montana ve Avustralyalı Bob Mirovic’i de yenerek unvanı korumuş olan ulusal boksör, 2007’de ABD’li Oliver McCall karşısında yenilerek kemeri ikinci kez bıraktı.

BU KEZ WBC AKDENİZ ŞAMPİYONLUĞU

Sinan Şamil Sam, 2008’de WBC Akdeniz Ağır Sıklet Şampiyonası unvan mücadelesinde, Hırvat Ivica Perkovic’i yenik etti ve sonraki 3 karşılaşmasını da kazanarak emekliliğine kadar bu kemeri korudu.

“Boğazın Boğası”, son maçında 4 Temmuz 2008’de EBU ağır sıklet şampiyonluğu mücadelesinde İtalyan Paulo Vidoz ile karşılaştı. 12 raunt devam eden mücadelenin sonunda hakemlerin maçı berabere bitirmesinin peşinden EBU nezdinde girişimlerde bulunmuş oldu. Ulusal boksör, bu maçı da kazanarak EBU şampiyonluğunu geri aldı.

35 MAÇIN 31’İNİ KAZANDI

Ustalaşmış boks hayatında çıkmış olduğu 35 maçın, 16’sı nakavtla olmak suretiyle 31’ini kazanan Sinan Şamil, ringe tekrardan dönmeye çalışsa da 2009’da sıhhat problemleri yaşadı.

Emekli olduğunda iki kemeri bulunan Sinan Şamil Sam, karaciğer yetmezliğinden dolayı 2010 Aralık’ta yoğun bakıma alındı. Ulusal boksör, ortalama 5 yıl bu sıhhat sorunuyla savaşım ederken, hemen hemen 41 yaşlarında hayata gözlerini yumdu.

“BOKS KİRALIK KATİLLİKTİR”

Ankara’nın Sincan ilçesinde adı bir park da verilen Sinan Şamil Sam verdiği son röportajında, boks hakkında görüşlerini anlatmıştı.

Profesyonelliğe geçilmiş olduğu andan itibaren kariyerle ilgili oldukça şeyin riske edildiğini vurgulayan şampiyon boksör, “Altyapınız yoksa, silahla nişan almayı bilmiyorsanız, iyi mi kiralık katil olacaksınız? Ustalaşmış boks bir bakıma kiralık katilliktir. Sizi korumaları lazım, altyapınızın sağlam olması lazım. Ustalaşmış boks adım adımdır, 4 rauntla başlarsın, 12’ye çıktığınızda artık dünya klasmanındasınızdır. Büyüklerle dövüşmek zorunda kalırsınız, artık kaçış yoktur.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BETPAS GİRİŞ İÇİN TIKLAYIN.

BETPAS GİRİŞ İÇİN TIKLAYIN.

Başa dön tuşu