BETPAS812.COM HEMEN GİRİŞ ADRESİ

Betpas812.com güncel girişini kullanın. Betpas812.com yeni adresi oldu. Betpas812.com %100 bonus veriyor. 7/24 Güncel Adres Takip! Betpas812.com Girişi.

Betpas812.com Giriş

Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu, 2022 Yılı Kırkpınar Başpehlivanı Cengizhan Şimşek’in 9 Mart 2022 tarihinden bu yana elde etmiş olduğu tüm derecelerin iptaline, kazanılmış olduğu ödül, kemer ve madalyaların iadesine karar verdi.

Federasyondan meydana getirilen yazılı açıklamada, Cengizhan Şimşek kararıyla ilgili Türkiye Güreş Federasyonu Başkanlığı tarafınca 21 Aralık 2022 Çarşamba günü telefonla aranarak kendilerine informasyon verildiği aktarıldı.

Açıklamada, söz mevzusu telefon görüşmesi ile federasyonun Tahkim Kurulu kararıyla ilgili ilk kez informasyon sahibi olduğuna dikkati çekilerek, “Bu bilgilendirme üstüne 22 Aralık 2022 tarihinde Türkiye Güreş Federasyonu Hukuk Müşavirliği’nden Tahkim Kurulu kararının örneği ve detayı istenmiştir. Tahkim Kurulu kararının hukuk müşavirliği vasıtasıyla elimize yetişmesi üstüne ön değerlendirmeler yapılmış ve düzeltme talebinin yapılmasına yol açan bu karar öncesi gene Tahkim Kurulu tarafınca alınan ana karara erişilmiş, lüzumlu araştırma ve değerlendirmelerin yapılması için ilgili kararların TGGF Hukuk Kurulu’na sevki yapılmıştır.” denildi.

Bahse mevzu Tahkim Kurulu kararının federasyona resmi olarak elektronik bilgilendirmeyle 28 Aralık 2022 tarihinde saat 12.40 itibarıyla yapıldığının belirtildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:

“9 Mart 2022 tarih ve 2022/43 sayılı Tahkim Kurulu sonucu ile 2022 yılı Kırkpınar Başpehlivanı Cengizhan Şimşek’in dopingle savaşım kapsamında yapması mecburi adres bildirimlerini 2019 son çeyrek, 2020 birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü çeyrekte yapmaması öne sürülen nedeni ile sporcunun disiplin soruşturması sonucu ceza tayinine yer vermeyen Türkiye Güreş Federasyonu Disiplin Kurulu kararının iptaline, sporcunun bildirim zorunluluğuna kasten uymaması sebebi öne sürülerek Türkiye Dopingle Savaşım Talimatı’nın 2.4 ve 10.3.2 maddeleri uyarınca bir (1) yıl hak mahrumiyeti cezası ile cezalandırılmasına, cezanın 9 Mart 2022 tarihinden itibaren infazının başlanmasına ve infazın 9 Mart 2023 tarihinde tamamlanmasına, 1 Ekim 2020 tarihinden itibaren katılmış olduğu yarışmalardan elde etmiş olduğu aşama ve ödüllerin iptal edilmesine oy birliği ile karar verilmiştir. Bu karar ile sporcu hakkında verilen disiplin cezası kesinleşmiş olup infaz edilmesi mecburi hale gelmiştir.”

Tahkim Kurulu sonucu aleyhine sporcu Cengizhan Şimşek ve Türkiye Güreş Federasyonu avukatları tarafınca düzeltme talebinde bulunulduğunun aktarıldığı açıklamada, şunlar ifade edildi:

“Bu müracaat Tahkim Kurulu’nun 12 Aralık 2022 tarih ve 2022/219 sayılı sonucu ile red olunmuştur. Tahkim Kurulu’na meydana getirilen bu düzeltme taleplerinde yürütmeyi durdurma talebinin olmadığı anlaşılmış olup bu şekilde bir talepte de bulunulmadığı ve bu yönde de bir karar verilmediği için sporcu ile ilgili verilen cezanın infaz kararını durduran herhangi bir hukuki durumun olmadığı da anlaşılmıştır. Açıkça görüldüğü suretiyle federasyonumuzun kuruluşundan ilkin soruşturması süregelen ve Tahkim Kurulu sonucu ile ceza uygulaması kesinleşen bir hukuki durum bulunmaktadır. Maalesef sporcu Cengizhan Şimşek’in Türkiye Güreş Federasyonu’nun yetkili olduğu dönem içinde hak mahrumiyeti süresi içinde olan 9 Mart 2022 – 31 Temmuz 2022 tarihleri içinde pek oldukça müsabakaya katılma hakkı bulunmamasına karşın katılmış olduğu ve bir kısmında da aşama ve ödül almış olduğu belirlenmiştir. Üzülerek ifade ediyoruz ki, federasyonumuzun hukuken yağlı güreşte yetki kullanmaya başladığı 1 Ağustos 2022 zamanı itibariyle Türkiye Güreş Federasyonu’ndan alınan cezalı sporcu sıralamasında Cengizhan Şimşek’in isminin bulunmaması, ek olarak soruşturmadan ve Tahkim Kurulu kararından da federasyonumuzun bilgilendirilmemesi sebebiyle aynı ihlal 1 Ağustos 2022 sonrasında da devam etmiştir.”

Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonunun açıklamasında, bu tespit ve değerlendirmeler sonucunda Tahkim Kurulu kararının uygulanmasıyla ilgili şu kararların alındığı duyuruldu:

“1- Sporcu Cengizhan Şimşek’in 9 Mart 2022’den bugüne dek hak mahrumiyeti süresi içinde yapmış olduğu müsabakalar sonucu elde etmiş olduğu tüm derecelerin iptaline ve kazanılmış olduğu ödül, kemer ve madalyaların iadesine,

2- Söz mevzusu hak mahrumiyeti cezasının Dopingle Savaşım Komisyonu’nun Tahkim Kurulu’nun hak mahrumiyeti sonucuna uyulmaması sebebiyle ilave olarak açmış olduğu soruşturmanın neticeleri saklı kalmak şartıyla 9 Mart 2023’e kadar devamına,

3- Bu çerçevede 2022 Zamanı Kırkpınar Başpehlivanlığı unvanının Cengizhan Şimşek’ten alınarak öteki finalist Mustafa Taş’a verilmesine, Zamanı Kırkpınar başpehlivan ikincisinin İsmail Balaban, üçüncülerinin ise Ertuğrul Dağdeviren ve Tanju Gemici olarak belirlenmesine, gene Zamanı Kırkpınar son çeyrek finalistinin Orhan Okulu olarak belirlenmesine,

4- Sporcunun 2022 yılı Kumluca, Manavgat, Çankırı Yapraklı, Kırklareli Kavaklı, Antalya Gökbel, Bolu Gerede ve Çanakkale Çardak Güreşlerinde elde etmiş olduğu derecelerin iptaline, yeni sıralamaların yönerge hükümlerine bakılırsa belirlenmesine karar verilmiştir.”

“Federasyonumuz dopingle savaşım mevzusunda sıfır hoşgörü ilkesine bakılırsa hareket etmekte olup, temiz spor ve temiz savaşım anlayışını büyük bir titizlikle yürütmektedir ve yürütmeye de devam edecektir.” denilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

“Bu kapsamda önümüzdeki dönemde dopingle savaşım mevzusunda ciddi bir eğitim ve bilgilendirme süreci gerek sporcularımız ve antrenörleri gerek kulüplerimiz ve tüm paydaşlarımız nezdinde başlatılacak olup istenmeyen sonuçların önleyici emek verme ile minimum düzeye indirilmesi sağlanacak ve geleneksel güreşimizin hak etmiş olduğu noktaya gelmesi için her türlü çaba ve özveri gösterilecektir.

Yaşanmış olan bu negatif vakada esas itibariyle dopingli madde kullanımı değil, eğitim ve informasyon eksikliği sebebiyle olduğuna inandığımız oldukça büyük bir dikkatsizlik ve usul hata ile bilgilendirme mecburiyetine uyulmamasına bağlı asla istenmeyen bir sonucun doğması, planlaması içinde olduğumuz eğitim sürecinin ne kadar ehemmiyet taşıdığını ortaya koymaktadır. Kamuoyunun bilgisine saygılarımızla sunarız.”

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BETPAS GİRİŞ İÇİN TIKLAYIN.

BETPAS GİRİŞ İÇİN TIKLAYIN.

Başa dön tuşu